بسیج

مطالبی در باره ی بسیج

بسیج سازندگی


 

 طرح بسیج سازندگی با هدف غنی سازی اوقات فراغت جوانان و بسیجیان و کمک به دولت در اجرای طرح های ملی و منطقه ای و ایجاد زمینه های اشتغال جوانان و محرومیت زدایی به فرمان رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۹ تشکیل شد. در مراحل آغازین اجرای طرح، وزارت جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی همکاری های گسترده ای را شروع کردند که براساس پیشرفت های چشمگیر و اثرات بسیار مثبت و موفق طرح بسیج سازندگی سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها براساس ظرفیت و نیاز، همکاری های خود را با طرح بسیج سازندگی آغاز کرده اند تا جایی که امروز حدود ۱۷ دستگاه اجرایی با طرح بسیج سازندگی به شکل مستقیم همکاری می کنند.

 

با شکل گیری دولت نهم و احیای روحیه خدمت رسانی به محرومین و گسترش عدالت خواهی طرح اردوهای هجرت(۳) با هدف تقویت برنامه ها و اهداف طرح بسیج سازندگی و تقویت مبانی فرهنگی از سال ۱۳۸۵ اجرایی شد که براساس طرح اردوهای هجرت(۳) عرصه های مختلفی در بخشهای سازندگی، آبادانی، محرومیت زدایی و اشتغال جوانان اجرایی گردید. همچنین در همین سال قانون بسیج سازندگی به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسید. 

 

سخنی از رهبر درباره بسیج سازندگی:

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پرشور هزاران نفر از جوانان و جهادگران بسیج سازندگی، «عشق و ایمان» و «بصیرت و همت» را عوامل اصلی حرکت عظیم ملت ایران و «روح و جوهره» بسیج سازندگی خواندند و تأکید کردند: هر جامعه ای از چنین سرمایه ذی قیمتی برخوردار باشد بدون تردید به برترین قله های عزت و عظمت دست خواهد یافت و این جایگاه پرافتخار، سرنوشت قطعی ملت عزیز ایران است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار که صبح امروز انجام شد، نیروی جوانی و «شور و امید و ایمان» جوانان بسیج سازندگی را، مایه آبروی ایران و تاریخ دانستند و خطاب به صدها هزار جوان فعال بسیج سازندگی در سراسر کشور افزودند: عزیزان من! این جور جوانی کردن و اینگونه دوران عزیز و گرانبهای جوانی را در راه خدمت به اسلام و انقلاب و مردم صرف کردن، هر انسان آگاهی را در مقابل شما به غبطه و تحسین وا می دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به گرفتار بودن جوانان کشورهای غربی در «دام افسردگی، ناامیدی، توهم و بی هدفی» افزودند: جوانان مؤمن، ارزشمند، فعال و متعهدی که نعمت و توان خدمت گذاری را از خداوند هدیه گرفته اند، باید روحیه پرشور و جهت گیری صحیح خود را قدر بدانند و مسئولان و مدیران کشور نیز این گنجینه لایزال و این حرکت عظیم را قدرشناسی کنند.

ایشان، حرکت خودجوش جوانان دانشجو و دانش آموز را در خدمت رسانی به محرومان، مبدأ صدور فرمان امام خمینی (رض) در تشکیل جهاد سازندگی برشمردند و خاطرنشان کردند: این حرکت خودجوش ده سال پیش نیز تکرار و مایه صدور پیام تشکیل بسیج سازندگی در سال 79 شد و این حقیقیت را نمایان کرد که اینگونه کارهای مردمی، می تواند و باید الهام بخش اقدام مسئولان کشور باشد.

رهبر انقلاب اسلامی، چهار عامل «عشق، ایمان، بصیرت و همت» را جوهره بسیج سازندگی دانستند و افزودند: این عوامل حرکت آفرین و تعالی بخش را انقلاب و امام بزرگوار به ملت قدرشناس ایران هدیه داده اند و استمرار این عوامل در 3 دهه اخیر، باعث استحکام، فراگیری و ثمرات نو به نو و پرطراوت شجره طیبه انقلاب اسلامی شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای، پایبندی عاشقانه به امام خمینی، ایمان قوی، احساسات پرشور و بصیرت عمیق جوانان کشور را نمود روشن تداوم پرنشاط انقلاب خواندند و با اشاره به ادعای برخی درباره کهنه شدن و تمام شدن انقلاب و فراموش شدن امام افزودند: این افراد که از اول هم لزوماً دشمن انقلاب نبودند، در واقع در مقابل جاذبه های اهداف حقیر مادی و شخصی کم آوردند و اسیر وسوسه ریاست و قدرت شدند و این بلای سنگین، آنان را از درون تهی و تمام کرد لذا فکر می کنند که انقلاب هم تمام شده است اما این ادعا، فقط یک خیال و توهم است.

رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کردند: ملت، بدون اعتنا به ریزشهایی که ممکن است در آینده هم تکرار شود به حرکت پر رویش و پرنشاط خود ادامه داده و خواهد داد.

ایشان، خدمت رسانی مادی و معنوی به میلیونها نفر در سراسر کشور را از برکات بسیج سازندگی خواندند و افزودند: حضور الگوساز جوانان مؤمن و متشرع در مناطق روستایی و محروم، مظهر مجسم آیه قرآن و دعوت عملی مردم به اسلام و انقلاب است.

حضرت آیت الله خامنه ای، فعالیت در بسیج سازندگی را همچنین زمینه ساز شکوفایی استعدادهای جوانان، تجربه آموزی آنان، لمس واقعیات زندگی، شکسته شدن حصارهای طبقاتی و ایجاد شعف و بهجت خدمت رسانی در روح و جان جوانان دانستند و افزودند: جوانان بسیج سازندگی، سفیران «کار و تلاش و خدمت و مجاهدت» در مناطق مختلف کشور هستند و این فواید بزرگ، اثبات می کند که جریان عظیم بسیج سازندگی را باید حفظ و تقویت کرد.

ایشان با اشاره به آغاز سال تحصیلی جوانان را به خوب درس خواندن و تلاش و فعالیت برای رسیدن به قله های علمی فراخواندند و افزودند: پیوستن به حرکت زیبای خدمت رسانی به مردم در فرصتهای فراغت از تحصیل تکمیل کننده این حرکت خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی، در بخش دیگری از سخنانشان، ملت بزرگ و بزرگوار ایران را در حال عبور از پیچ خطرناک تاریخ دانستند و خاطرنشان کردند: در سی سال گذشته، بسیاری از نقاط خطرخیز این دوران سرنوشت ساز را پشت سر گذاشته ایم اما عبور از این نقطه حساس تاریخی هنوز کامل نشده و ملت و مسئولان با حواسی جمع و با تدبیر و تعقل و انسجام، به حرکت خود ادامه می دهند.

ایشان، ملت ایران را پرچمدار رهایی و سعادت امت اسلامی برشمردند و با اشاره به صف بندی سی ساله جبهه مستبدان و زیاده خواهان جهانی در مقابل مردم ایران خاطرنشان کردند: دشمنان وانمود می کنند که هدفشان ایران است اما در واقع اسلام و قرآن را هدف گرفته اند چرا که درک کرده اند موتور محرک پیشرفت، پایداری و عزت ملت ایران، دین مبین اسلام و معنویت و قرآن است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «همت،  بصیرت و توانایی» ملت ایران را در مقایسه با آغاز انقلاب، به مراتب بیشتر دانستند و تأکید کردند: ملت ایران، به عنوان خط شکن مقابله ی امت اسلامی با سلطه گران جهانی، بدون هیچگونه تزلزل و عقب نشینی، شتاب و اقتدار حرکت خود را افزایش داده و با همان ضرب دست و نیروی انقلاب به پیش می رود.

ایشان با یادآوری حضور تعیین کننده جوانان در عرصه های مختلف علم و فناوری نظیر انرژی هسته ای، سلولهای بنیادین و فناوری نانو افزودند: جوانانی که «پیروزی انقلاب» و امام خمینی (ره) و دفاع مقدس را ندیده اند اکنون در کنار دیگر قشرها در همه عرصه ها حضوری پیشتاز دارند و علاوه بر فعالیت در میدانهای سازندگی، با خلق حماسه عظیم نهم دی، 22 بهمن و حضور در انتخابات، عرصه سیاسی را نیز به میدان تجلی بصیرت و همت و نشاط تبدیل کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامی این واقعیات را نشان دهنده ناکامی دشمن در کمرنگ کردن روحیه انقلابی و به فراموشی سپرده شدن یاد امام دانستند و افزودند: آنانی که در ابتدای انقلاب اسلامی، از نابودی 3 روزه، یک هفته ای و حداکثر 2 ماهه انقلاب مردم ایران، سخن می گفتند این روزها دیگر از این حرفهای گزاف به زبان نمی آورند و این نشان دهنده ضعف آنان و قوت ملت ایران است.


تاریخ ارسال: دوشنبه 27 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 01:52 ب.ظ | نویسنده: محمد رضا | چاپ مطلب 0 نظر